Warning: Use of undefined constant WP_DEBUG - assumed 'WP_DEBUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/argeartcom/public_html/blog/wp-config.php on line 59
Coca Cola’dan İlginç Bir Pazarlama Hamlesi! - Ücretsiz SEO ve Dijital Pazarlama - ArgeArt Blog
Bilgi Havuzu

Coca Cola’dan İlginç Bir Pazarlama Hamlesi!

Coca Cola, ”New Coke”u 34 Yıl  Sonra Yeniden Satışa Sunuyor!

4 Temmuz’da 3. sezonu ile Netflix’e dönmeye hazırlanan Stranger Things dizisi, yılların eskitemediği Coca-Cola’yı yeni bir reklam stratejisine doğru yönlendirdi. Netflix’in seksenli yıllarda geçen popüler korku/gençlik türündeki dizisi Stranger Things’in üçüncü sezon öncesinde Coca-Cola ‘’New Coke’’u yeniden satışa çıkarıyor.


1985 yılında geçecek olan üçüncü sezonuyla aynı döneme denk gelen New Coke kutulu tasarımların satışta olması ile Coca-Cola, tüketicilere kendilerini 34 yıl geçmişte hissedecekleri bir deneyim yaşatmış olacak.

İşin ilginç yanlarından biri ise New Coke’un çıktığı yıllarda çok da başarılı olmamış olması. Güçlü ve ilginç bir pazarlama stratejisi ile Coca-Cola adeta geçmişteki başarısızlığını da artıya çevirmenin bir yolunu bulmuşa benziyor.

stranger things new coke

Netflix’e Yeni İş ve Reklam Fırsatları mı Doğuyor?

Bu reklam stratejisine Netflix açısında bakacak olursak orada da yeni bir şey yakalıyoruz. Dijital bir platformda yayınlandığı için kullanıcılarına ‘’reklamsız’’ içerik sunma avantajı sağlayan Netflix, kendine yeni bir reklam alanı bulmuşa benziyor. Çünkü bu süreç boyunca New Coke kutularının üzerinde ‘’Stranger Things’’ yazacak. Kola kutuları ve şişelerinin üstünde bulunacak olan Stranger Things etiketleri, dizinin reklamının yapılmasına da yardımcı olacaktır. Görünen o ki şirket, geleneksel reklam satışı yapmadan büyük şirketlerle çalışmanın yollarını bulmaya başlıyor. Netflix’ten konu ile ilgili gelen ilk yorum ise; “Bu, bizim için yeni bir alan. Bunu kâr için yapmıyoruz. Müşterilerimizin güzel deneyimler yaşamaları için yapıyoruz” şeklinde oldu.

Ancak, popüler dizilerinin Netflix’e yeni iş fırsatları da sunduğunu inkar edemeyiz. Örnek vermek gerekirse; Stranger Things ve La Casa De Papel, platformun en popüler dizileri ve bu popülerlikleri sayesinde Netflix’e yeni iş fırsatları da sunuyorlar. Hasbro firması, popüler masa oyunu Monopoly’nin Stranger Things sürümünü çıkarmıştı. Bir giyim firması olan Hot Topic de Stranger Things tişörtleri ve kazakları satmıştı.

Stranger Things temalı kolalar, ABD’de çeşitli şehirlere otomatlara yerleştirilecek. Ürünün, ABD dışındaki ülkelerde satışa sunulup sunulmayacağı ise henüz belli değil. Ancak dizinin dünya çapında bir popülerliğe sahip olduğunu düşünürsek bu reklam fırsatını ABD dışındaki ülkelerde de kullanmak akıllıca olacaktır.

ArgeArt

2010 yılından bu yana birçok sektörden sayısız firmaya entegre web çözümleri sunan bir dijital reklam ajansıyız! Sektörde geçen bu 11 yılda onlarca firma, yüzlerce proje ve binlerce memnun müşteri kazandık. Birlikte çalıştığımız firmalar için mükemmel sonuçlar sağlayarak birlikte büyür ve gelişiyoruz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu