Warning: Use of undefined constant WP_DEBUG - assumed 'WP_DEBUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/argeartcom/public_html/blog/wp-config.php on line 59
Dijital Reklamların Avantajları Nelerdir? - Ücretsiz SEO ve Dijital Pazarlama - ArgeArt Blog
Bilgi Havuzu

Dijital Reklamların Avantajları Nelerdir?

Dijital reklam sektöründe belli bir zamanı geride bırakmış biri olarak sizlere bizim dünyamızdaki avantajlardan bahsetmek istiyorum.

Reklam ve pazarlama çalışmaları için neden dijital dünya tercih edilir?

Potansiyel müşteriler neredeyse pazarlama çalışmaları da o mecralara kayar. Bu ticaretle uğraşan herkesin bildiği bir gerçektir. Önemli olan, size para kazandıracak kişilerin nerede olduğunu bulmaktır. Belki çok klişe olacak ama günümüzde herkesin dijital dünyanın bir kesiminde yer aldığını bir de ben söylemiş olayım. Bu nedenle dijital reklam kavramı gün geçtikçe daha da gözde hale geliyor. Özellikle kullanıcı deneyimi alanındaki çalışan uzmanlar ortaya o kadar evrensel işler çıkarıyorlar ki 1 yaşında çocuklar bile telefonu kullanabiliyor. (Evet çocukların zeki olmasından kaynaklanmıyor o telefon kullanabilme becerileri.)

Günün sonunda dijitalin her bir köşesinde insanlar bulunuyor artık. Özellikle popüler alanlar ise milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyorlar. Sonuç olarak da bu alanlardaki kişilere ürünlerini göstermek isteyen şirketler ortaya çıkıyor.

İlk adımlar böyle atılmıştı. Şimdiyse şirketlerin ortalama %70’i dijital dünyada reklam veriyor ya da en az bir kere verdi.

Dijital Reklamların Avantajları Neler?

Eskiden gazetelerde ya da televizyonlarda hedef kitleye ulaşılırdı. Bir de outdoor dediğimiz sokakta gördüğümüz reklam alanları var. Bunlar hala var, fakat belli bir kesim harici çok da tercih edilmiyor. Hatta artık birçok şirket, aynı bütçeyle dijital ortamda çok daha fazla kişiyi etkileyebileceğini düşünüyor. O zaman dijital reklamların ilk avantajı hemen karşımıza çıktı bile:

Dijital Reklamlar Daha Ucuz

Reklam dünyasında, maliyet her işin başı gerçekten de. Eğer bütçe ayıramazsanız reklam yapamazsınız. Reklama para harcarken ürününüzü ya da hizmetinizi satamazsanız yine reklamlardan vazgeçmek zorunda kalırsınız. Bu dünyada para her şey.

ucuz reklamlar dijitalde

Televizyonda ve gazetelerde reklam vereceğiniz bütçeyle günün her saati sosyal medyada ve internet sitelerinde takılan insanlara ulaşmanız mümkün oluyor. Hem de daha çok sefer ve daha uzun süre…

Kabul edelim artık televizyonda verilen reklamların büyük kısmı prestij için veriliyor. Geri dönüşüm hedefleri dijital reklamlara kaydı.

Dijital Reklamlar Ölçülebilir

Bir oluşumun fayda sağlaması ve daha verimli hale gelmesi için verilerin takip edilmesi gerekir. Bu durum sadece reklam faaliyetleri için geçerli değildir. Küçük bir işletmeniz olduğunda kar-zarar hesabı yapmak zorundasınızdır. Ürünlerinizin size gelişi sattığınızdan daha pahalıya olamaz. Aynı zamanda bu sırada işletme giderlerini de hesaplamalısınız. Dengeyi sağlamak için ölçüm şart.

Reklamlar için de bu durum geçerli. Hangi kitle reklamları gördü? Nasıl tepkiler verdi? Ürünü almaya giden yol nasıl karşısına çıktı veya neden ürünü almadı? Hepsini analiz edebileceğimiz veriler dijital reklam platformlarında mevcut.

Geleneksel Reklamlara Göre Daha Fazla Kontrol Edilebilir

Bu madde, kişilerin kendi işletmeleri için reklam verebilmesine olanak tanıyor. Yani benim bir tshirt imalathanem olsaydı, kimseye ihtiyaç duymadan kendi reklamlarımı kimlerin karşısına çıkaracağıma, ne kadar bütçe harcayacağıma ve hangi cümlelerle veya görsellerle bu kişilerin karşısına çıkacağıma kadar tüm reklam düzenlemelerini yapabilirdim. (Ama hiçbir zaman tshirt imalathanem olmayacak.)

Sınırsız Kaynak ve Olanak Sunuyor

dijital reklam platformları

Dijital dünyada hedef kitlenizi etkileyebileceğiniz her aktivite bir çeşit reklam çalışmasıdır. İsterseniz nasıl aramalar yapıldığını analiz edersiniz ve web sitenizi ona göre düzenlersiniz. Hatta buna SEO deniliyor. İsterseniz sosyal medyada bir kampanya başlatırsınız ve bir etki yaratırsınız. Hayal gücünüz ve becerileriniz doğrultusunda elinizdeki mecraları genişletebilir ve stratejilerinize göre kendi yöntemlerinizi yaratabilirsiniz.

Peki bir dijital reklam ajansının bu durumda rolü nedir?

Kısacası bizler tüm bu mecraların, algoritmaların, kullanıcı alışkanlıklarının ve diğer tüm dijital karmaşanın içinde nereye bakacağını bilen, nasıl çözümler üreteceğine en hızlı karar veren uzmanlarız.

Bizimle tanışmak için iletişime geçmekten çekinmeyin. Merak ettiklerinizi yanıtlar, yürüdüğünüz yolda güvenilir dostlar oluruz.

ArgeArt

2010 yılından bu yana birçok sektörden sayısız firmaya entegre web çözümleri sunan bir dijital reklam ajansıyız! Sektörde geçen bu 11 yılda onlarca firma, yüzlerce proje ve binlerce memnun müşteri kazandık. Birlikte çalıştığımız firmalar için mükemmel sonuçlar sağlayarak birlikte büyür ve gelişiyoruz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu