Warning: Use of undefined constant WP_DEBUG - assumed 'WP_DEBUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/argeartcom/public_html/blog/wp-config.php on line 59
Ekip Çalışmasıyla Başarıya Ulaşmanın 5 Adımı - Ücretsiz SEO ve Dijital Pazarlama - ArgeArt Blog
Bilgi Havuzu

Ekip Çalışmasıyla Başarıya Ulaşmanın 5 Adımı

Hafta içi tatilimizi yaptık ve işlere hızlı bir geri dönüş yaptık. Sıra hedeflere sağlıklı şekilde yürüyüp yürümediğimizi kontrol etmeye geldi.

Önceki yazılarımı okuyanlar fark etmiş olabilir belki; Argeart Blog’daki yazılarımı sadece bilgi vermek için değil aynı zamanda hedeflerimizi ve başarılarımızı paylaşmak için kullanıyorum. Bugün ise birçok firmayı ilgilendiren bir konunun üzerinde duracağım: Başarı Yolunda Ekip Çalışması

Ekip Çalışması

Ekip çalışması, neredeyse hepimizin hayatında bir parça da olsa önemi olan bir kavram. İlkokuldayken, okula yürüdüğünüz yolda bir ekip arkadaşımız vardı mesela. Bazen farklı bir yolu seçelim diye karar verirdik. Bazen kararsızlığa düşer ayrı yolları tercih ederdik. Ama ilkokul hayatımızdaki yol arkadaşımız o kişidir.

Lisede hayatımıza giren çeşitlilikle birlikte ekip arkadaşlarımızda da çeşitlilik olur. Spora birlikte gittiğimiz arkadaşlar, okuldan kaçmayı tercih ettiğimiz arkadaşlar, sınava çalıştığımız arkadaşlar gibi liste uzuyor. O zamanlarda da amaçlarımız doğrultusunda ekip olarak hareket edip, bazı kararlar alıyorduk. Anlaştığımız konular olduğu gibi anlaşamadığımız konular da oluyordu. Bazen de birbirimizi ikna etmemiz gerekiyordu. Tıpkı şimdi iş hayatında olduğu gibi.

Yıllar geçtikçe amaçlarımız, hayallerimiz ve yeteneklerimiz gelişti. Üniversitede bir rock grubu kurmayı denedik belki, okul takımı için antrenmanlar için spor salonlarıyla pazarlıklar yaptık, belki de geleceğe erken hazırlanmayı denedik ve projeler ürettik. Eğer genç yaşta fazlasıyla tamamlanmış bir kişiliğiniz yoksa bu hikayelerin hepsinde ekip çalışması yaptığınız birileri vardı büyük ihtimalle.

Sıra geldi iş hayatında ekip çalışmasına…

İş Hayatında Ekip Çalışmasıyla Başarıya Ulaşmanın 5 Adımı

Ekip çalışması hakkında uzun uzun cümleler kurmayacağım ben. Saymaya bile üşendiğimiz maddeler de sıralamayacağım. Ben insanların arasındaki iletişimi en saf haliyle gören birisiyim. Bu nedenle benim için 5 madde yeterli olacak.

5 Maddeye giriş yapmadan önce küçük bir not düşmek istiyorum. Sağlıklı iletişim gibi bir maddeyi ekip çalışmasına dahil etmiyorum. Çünkü sağlıklı iletişim tüm insanlar arasındaki ilişkide olması gerekir bana kalırsa.

1- Ortak Bir Amaç İçin Çalışmak

Tarih boyunca insanlar aynı amaca yöneldiklerinde başarıya ulaşabilmişler. Avcı toplayıcı toplumdan nükleer santraller kuran, Mars’a giden insanlar haline gelmek inanılmaz bir gelişme! Her ekibi küçük bir toplum olarak düşündüğümüzde ve halihazırda elimizde birçok kaynak olduğuna göre ilk ihtiyacımız olan ortak bir amaca sahip olmak. İnsanlar harcadığı enerjinin hangi amaç uğruna gittiğini bildiğinde güne daha pozitif başlıyor.

2- Ekibin Belirlediği Kurallara Ekip Olarak Uymak

Ekibin ortak bir nihai amacı var artık. Her birey kendi işini ne için yaptığını biliyor, enerjisinin neye dönüştüğü konusunda içi rahat. Her toplulukta olduğu gibi ekibin içinde de bazı kurallar olması gerekiyor. (Emin olun bunu ben söylüyorsam, olması gerekiyordur. Normalde kurallardan nefret eden birisiyim.) Herkesin ortak kararıyla oluşturulan kurallar, yine herkesin kabul ettiği kurallar olacak. Her ne kadar ekip olsak da profesyonel bir dünyada iş yapıyoruz. Bu nedenle aramızdaki güven kavramını somutlaştırmamız gerekir.

3- Durum Planı / Gelişim Planı

Hepimiz onlarca, belki yüzlerce başarı hikayesi okumuşuzdur. Neredeyse her birinde “şu an ne durumdayız?” ve “önümüzdeki süreçlerde nerede olacağız?” sorularına yer verilmiştir. Başarının temeli planlı olmaktır demek çok keskin bir tabir. Öte yandan başarılı yolculuklar için bir plana ihtiyacımız olduğu gerçeğini kabul etmek gerekir.

Geçmişte neredeydik? Şimdi neredeyiz ve önümüzdeki x süreçte nerede olacağız?

Ekip çalışmasında geride bıraktığınız yolu gözlemlemek çalışanlar arasındaki bağı güçlendirir. Bireysel olarak da gelişmiş olmanın verdiği motivasyon körüklenmiş olur. Güven kavramı daha da önem kazanır.

4- Ekip Çalışmasında Uyumlu Olmak

Uyumlu olmak birçok şekilde yorumlanabilir. Şirketiniz hakkında bilgi verirken birbirinden farklı tanımlar yapmak bir uyum sorunu olabilir. Bir işin tamamlanma süresini kaçırmak da bir uyum sorunu olabilir. Herkesi kullandığı online aracı kullanmayı reddeden kişi de bir uyumsuz olabilir. Öte yandan işe her gün geç gelen kişi de ekip içi uyumu zedeleyebilir.

Günün sonunda uyumlu olmak kalabalık topluluklar için çok da kolay bir kavram değildir. Ekibin birlikte belirlediği kurallar çerçevesinde hareket edildiğinde uyumlu olmanın ilk aşamasını tamamlamış oluruz zaten. Sonraki adım ise amaca senkronize ilerlemektir. Zaten başarının yaklaştığını göreceğiz o zaman.

5- Farklı Görüşlerden Beslenmeyi Bilmek

Son adım olarak tabi ki farklılıkları bir arada tutmaktan bahsedeceğim. Reklam ajanslarının asıl meselesi de bu değil mi zaten? Kafasında bin bir türlü tilki dolaşan insanların, fikirlerini bir arada yaşatmasını sağlarken ortaya yaratıcı işler çıkarmak. Hoşgörülü bir ortamda fikirlerin tartışılması hepimizin hayali. O zaman bunu yaratmak için birlikte çalışalım. Hedefler koyalım ve her bir hedefe ulaşmanın heyecanını birlikte yaşayalım.

ArgeArt

2010 yılından bu yana birçok sektörden sayısız firmaya entegre web çözümleri sunan bir dijital reklam ajansıyız! Sektörde geçen bu 11 yılda onlarca firma, yüzlerce proje ve binlerce memnun müşteri kazandık. Birlikte çalıştığımız firmalar için mükemmel sonuçlar sağlayarak birlikte büyür ve gelişiyoruz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu