Warning: Use of undefined constant WP_DEBUG - assumed 'WP_DEBUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/argeartcom/public_html/blog/wp-config.php on line 59
Geleceğin Karayolu Planlayıcıları UX Tasarımcılar - Ücretsiz SEO ve Dijital Pazarlama - ArgeArt Blog
Bilgi Havuzu

Geleceğin Karayolu Planlayıcıları UX Tasarımcılar

Bugün asparagas bir haber yazmak istedim. Aslında bir haber olmaktan çok bir dilek de diyebiliriz buna. Benim dileğim şu: gelecekte karayollarını günümüzün web siteleri için kullanıcı deneyimini gözlemleyen ve geliştiren UX (User Experience) tasarımcılar gibi kendi alanında uzman kişiler düzenlesin!

Türkiye’deki Karayolu Karmaşası

Her dilek, her niyet ve her isyanın kaynağında sorunlar yatar. Benim de dileğimin kaynağında yatan bir sorun var elbette.

Türkiye’de yollar, araç kullanıcılarının işini kolaylaştırmaktan çok uzak.

Neredeyse hepimiz araç kullanıyoruz. Benim yaşadığım sorunların aynılarını ya da benzerlerini sizlerin de yaşadığına eminim.

Hangi sokağın tek yön olduğunu anlatamayan tabelalar,

Hangi dönüşe gireceğimizi bilmece sorarcasına karşımıza çıkan trafik işaretleri,

Yan yoldan anayola bağlanırken bir türlü gelen arabaları görmemize izin vermeyen zorlu açılar,

Ve bunlar gibi trafikte sorun çıkmaması için sorumluluğun büyük kısmını sürücülere yükleyen daha birçok karayolu düzenlemeleri mevcut.

UX Tasarımcıların Bu Soruna Katkısı Ne Olabilir?

UX, nam-ı diğer “Kullanıcı Deneyimi” kavramı günümüzde web sitelerinin geliştirme aşamalarından biridir aslına bakılırsa. Benim hayalim, buna benzer bir uzmanlığın karayolları için de ortaya çıkması. Trafikte kullanıcı deneyimini geliştirmek için ölçümler yapan, geliştirme stratejileri oluşturan kişiler olduğu bir gelecek bize daha olumlu geri dönüşler sağlardı. En basitinden can ve mal kaybını en aza indirmek için hem görsel hem de deneyimsel çözümler üreten insanlar olurlardı. Araç kullanıcılarının daha kolay bir trafik deneyimi yaşamaları için uğraşırlardı mesela. Kim bilir belki de asfaltlara dökülen milyonlarca liralık yatırımlar da böylece daha aza indirgenebilirdi.

Peki nasıl çalışacak bu karayollarının UX tasarımcıları?

karayolu tasarımı

Mesela en çok kaza olan caddeleri inceleyecekler ve kazaların sebeplerini ortaya çıkaracaklar. Çözüm için sadece kural olarak değil, aynı zamanda görsel çözümler de önerecekler. Nasıl şu an web sitelerine giren kullanıcıların siteyi 10 saniye içinde terketmemesi için çalışan web UX tasarımcılar varsa, onlar da karayollarının geliştirmeleri için çalışabilirler. 

Yolda giderken bazen karşımıza öyle tabelalar çıkıyor ki arabayı sağa çekip incelemek gerekiyor anlayabilmek için. Bizim bu sorunu yaşama ihtimalimizi analiz eden karayolu tasarımcıları olsa böyle mi olurdu? Hangi mesafede o işaretleri görmemiz gerektiğini bilen kişiler olsa, biz de tabelayı gördüğümüz anda anlam verebilirdik. Özellikle konu trafik kurallarına geldiğinde, kurallar kullanıcılar için yapılmış gibi değil sanki. Ancak yıllarca trafikte olanlar karşısına çıkan yeniliklere uyum sağlayabiliyor. O da artık tecrübeyle alakalı bir durum zaten.

Kim Bu Kullanıcı Deneyimi Tasarımcıları?

Karayollarının UX tasarımcıları olsaydı bu sorunlar olmazdı, onlar bizim deneyimlerimizi geliştirmek için varlar diyorum ama kim oldukları hakkında biraz konuşmak gerek. UX Tasarımcılar, günümüze web sitelerinde ve mobil uygulamalarda kullanıcı deneyimini geliştirmek için çalışmalar yapan kişilerdir.

Pop-up ekranın neresinde açılmalı?

Sayfa ne kadar süre açık kaldığında pop-up açılmalı?

Markanın renklerini hangi oranda yansıtmak gerekir ki kullanıcılar sitede daha uzun süre kalsınlar?

Ödeme sayfasında hangi bilgileri, nasıl istemek gerekir?

Gibi sorulara yanıt arayan kişilerdir. Yani bir web sitesinde geçirdiğimiz süreyi uzatan tüm çalışmaların kaynağında bu çalışmalar vardır. Her web sitesi tasarımı, UX tasarımcılar uzmanlığında geliştirmelerle mi yapılıyor? Hayır tabi ki öyle değil. Ama bizi o siteye bağlayan her şeyin özünde UX geliştirmeler olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Gelecekte Karayollarını UX Tasarımcılar Planlasın

Konumuza dönecek olursak, her yıl trafik kazalarından dolayı bu kadar çok can ve mal kaybı yaşanıyorken çözüm arayan insanların ne kadar uzman olduğunu sorgulamak gerekir. Bu planlamaların uzmanlığının olması belki de binlerce hayatı kurtaracak. Evet bu şu an bir hayal ama çok uzak bir hayal de değil aslında.

ArgeArt

2010 yılından bu yana birçok sektörden sayısız firmaya entegre web çözümleri sunan bir dijital reklam ajansıyız! Sektörde geçen bu 11 yılda onlarca firma, yüzlerce proje ve binlerce memnun müşteri kazandık. Birlikte çalıştığımız firmalar için mükemmel sonuçlar sağlayarak birlikte büyür ve gelişiyoruz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu