Warning: Use of undefined constant WP_DEBUG - assumed 'WP_DEBUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/argeartcom/public_html/blog/wp-config.php on line 59
Google Podcastleri İndekslemeye Başlıyor - Ücretsiz SEO ve Dijital Pazarlama - ArgeArt Blog
Bilgi Havuzu

Google Podcastleri İndekslemeye Başlıyor

Her yeni gelişme, bende yeni bir heyecan yaratıyor. Sizde de aynı etkiyi yaratıyor mu? 

Bundan birkaç ay önce arkadaşlarımla aramızda sohbet ederken artık sesli aramaların çok daha popüler olduğunu ve gelecekte indekslenecek seviyeye geleceğini öngörüyorduk. Google düşündüğümüzden çok daha hızlıymış…

Google Podcast İndeksi

2018 yılının en popüler SEO konularından birisi sesli aramalardı. Kullanıcı alışkanlıkları artık bir arama motoruyla muhabbet ediyormuş gibi gelişiyordu. Bu gelişmelerin ardından seslerin indekslenmesi öngörülebilir bir gelecekti aslında. Peki Google sesleri nasıl indeksleyecek?

Seslerin Metne Dönüştürülmesi

Arama motorlarının çalışma mantığı, metinleri indeksleyerek en doğru sonucu anahtar kelimeye göre kullanıcı karşısına çıkarmaktır. Bu teknik hala aynı. Bu nedenle diğer tüm verileri metne dönüştürerek indekslenecek hale getiriyorlar.

Görseller arama motorları için birkaç kod parçasından ibarettir.

SEO çalışmalarında görsellerin indeklenmesi için alt tag eklenmesi gerekir. Çünkü görselin içeriğini değil, görsele kodlanmış metinleri okur botlar.

Google bu yılın ilk çeyreğinde podcastleri metne otomatik olarak dönüştürecek algoritmayı geliştirdiğini duyurmuştu. Yani podcast olarak yüklediğimiz ses dosyaları artık botlar tarafından görülebilir hale gelecekti.

Botların Podcastleri İndekslemesi

Google’ın duyurusundan sonra botların ses dosyalarını teoride görebileceğini anlamıştık. Podcastlerin arama sonuçlarında görünmesi için indeks alması gerekiyordu. Google bu haftaya kadar dosyaların indeksleneceğini duyurmamıştı henüz. Beklediğimiz açıklama geldi.

Ses formatını metne döken Google, botlarının bu dosyalarını indeklemesini sağlayacak.

Podcastlerin İndekslenmesi Ne Gibi Faydalar Sunar?

kulaklıkla ses kaydı dinlemek

Son yıllarda popülerleşen podcastlerin indeksleniyor olması, özellikle içerik üreticileri için yeni bir fırsat.

Şimdiye kadar kullanıcıları ekran karşısına bağlayan yöntemler vardı. Youtube içeriklerini ekrana bakarak izlemeniz gerekiyor; blog yazıları için ise sadece ekrana bakmak yetmiyor, odağınız da sağlıklı olması gerekiyordu. Podcastler ise bu iki plaformun sunmadığı bir avantaj sunuyor.

İçerik üreticileri de podcastleri değerlendirmeye başlayacaktır. Özellikle indeksleniyor olması birçok açıdan cezbedici olacak.

Podcastleri istediğiniz her yerde dinleyebilirsiniz.

Podcastler, sesle sunulan içeriklerdir. Telefonlarınızdan kolaylıkla ulaşabiliyor, online dinleyebiliyor veya indirebiliyorsunuz. Kısacası müzik dinler gibi podcast dinleyebiliyorsunuz.

Podcastlerin Avantajları

Kulaklığınız olduğu sürece istediğiniz her yerde podcast dinleyebilirsiniz.

Google podcastleri indekslemeye başladığına göre avantajlarından ve nasıl yararlanılabileceğinden bahsedelim biraz.

podcast-dinle

İlgili olduğunuz konu hakkında araştırmalar yaparken karşınıza çıkan podcastler görmeye başlayacaksınız. Birçoğumuzun başına geldiğine eminim:

Bir blog yazısı görüyorsunuz ve ortalama 1500 kelime oluyor. İçerik hoşunuza gidiyor fakat henüz odaklanmaya hazır değilsiniz. Sonra okumak için okuma listesine kaydediyorsunuz ve diğer içeriklerin arasında kaybolup gidiyor. Haftalar sonra okuma listesini açtığınızda içeriklerle karşılaşıyorsunuz ve hiçbirini silmeye kıyamıyorsunuz. Aradan birini seçip okuyorsunuz. Diğerleri de sıralarını beklemek üzere karanlığa geri dönüyorlar.

Yotube‘da bir video görüyorsunuz, izlemek isteyeceğiniz bir video ama o sırada internetinizi harcamak istemiyorsunuz veya süresi sizin evde geçireceğiniz süreden biraz daha uzun. Sonra izlemek için kaydediyorsunuz ve diğerleriyle birlikte her Youtube anasayfasına girdiğinizde kenarda seçilmek üzere beklemeye başlıyor.

Podcastlerde durum farklı

Dışarı çıkarken telefona kaydedin ve otobüste işe giderken dinleyin. Birkaç tane podcasti biriktirdiğinizde şehirler arası yolculuk yaparken kaydettiğiniz içerikleri dinleyerek zaman geçirebilirsiniz.

Veya benim gibi sabah sporu yapmak için koşmaya çıktığınızda, uzmanlaşmak istediğiniz konuyla ilgili podcastleri dinleyebilirsiniz.

Haftada 1 gün 3 podcastlik koşu süresi = yüksek kondisyon

 

ArgeArt

2010 yılından bu yana birçok sektörden sayısız firmaya entegre web çözümleri sunan bir dijital reklam ajansıyız! Sektörde geçen bu 11 yılda onlarca firma, yüzlerce proje ve binlerce memnun müşteri kazandık. Birlikte çalıştığımız firmalar için mükemmel sonuçlar sağlayarak birlikte büyür ve gelişiyoruz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu