Google’ın Yeni İndeks Problemi

Bu yazıyı okuma süresi: 2 dakika

İndeks yok, sıralama yok. Sıralama yok, trafik yok. Trafik yok, kazanç yok. Google geçen haftalarda indeks sorununu çözdükten hemen sonra yeni bir indeks sorunuyla karşımıza çıktı.

Google’ın Twitter Duyurusu

Google Indeks Sorunu

Yapılan açıklamaya göre; ortaya çıkan yeni indeks sorununun öncekiyle aynı nedenden kaynaklanmadığını aktardı. Fakat sonuçlar aynı gibi görünüyor. Bazı sitelerin indekslenen sayfalarını görmek için Google’da yaptığımız “site:argeart.com.tr” şeklideki aramalarda sonuçlar listelenmiyor. Bununla ilgili Search Console’da da anlam verilebilecek bir veri bulunamıyor. Kısacası, öncekinde olduğu gibi Google’ın bu sorunu çözmesini beklenmekten ve arada bir Twitter’dan taciz etmekten başka bir ley gelmiyor elimizden.

Sorunun İnsan Hatası Olabileceği Dedikodusu

İndeks sorunu, öncekiyle aynı nedenden midir bilemeyiz ama bunu diğerinden ayıran şey bir dedikodusu olması. Search Engine Land‘in blogunda yayınlanan yazıya göre; bu kez hatanın nedeni bir insan eli olabilir. Kaynak haberde, Google’dan olmayan biri ortaya çıkan indeks sorunu insan hatası olduğunu iddia etmiş. Yani algoritmik ya da şansla ilgili değil de birinin bir şeyleri batırmış olması olarak yorumlanabilir.

İndeks Sorunu Neden Bu Kadar Önemli?

Yaşanan indeks sorunu herkesi ilgilendiriyor çünkü şu an yapılan operasyonları ölçümlemek bile pek sağlıklı değil. Başarılı bir operasyon, aslında rakibin şanssızlığı da olabilir. Eğer bu sorun sizin başınıza geldiyse, sorunun nasıl aşılacğaına dair bir veri de yok ortada. Bunlara ek olarak, geçen süre markalar için zaman ve bütçe kaybı anlamına geliyor.

Sayfaların indekslenmesinin ne kadar önemli olduğunu “Site Haritası Nedir? Ne İşe Yarar” yazımda anlatmıştım. O yazıya da biraz göz atarak, Google’ın sağlıklı bir şekilde indeks almasının ne kadar önemli olduğunu kavrayabilirsiniz. Tüm SEO camiasının da bu konuya olan hassasiyetina anlam vereceksiniz.

Author: Oğuz Dağlı