Warning: Use of undefined constant WP_DEBUG - assumed 'WP_DEBUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/argeartcom/public_html/blog/wp-config.php on line 59
İzmir'de SEO'nun Gelişimi - Ücretsiz SEO ve Dijital Pazarlama - ArgeArt Blog
SEO

İzmir’de SEO’nun Gelişimi

Reklam sektörü hep İstanbul ve Ankara‘yı geriden takip etmiştir. Bunun sebebi hep markaların reklam için ayırdıkların bütçenin düşük olmasına bağlanmıştır. Evet bütçenin doğrudan alakalı olduğunu kabul edebiliriz. Şimdiyse dijital reklamların gelişmekte olduğunu gözlemliyoruz.

Dijital Pazarlamanın Gelişimi

İzmir (her ne kadar gavur olarak nitelendirilse de), açık fikirli insanlarıyla övünen bir şehirdir. Kadın erkek eşitliğine değer verir, sanatı savunur, iletişimi sever. Ama bir türlü gelişim konusunda istenilen atağı yapamamış. Bunun bir diğer sebebini şehrin ödeneklerinin düşük olmasına bağlayabiliriz sanırım.

Bu kadar güzel bir şehir neden gelişimde geri kalmış?

Gelişimde geri kalış diyorum çünkü özellike dijital pazarlama sektöründe İstanbul ve Ankara’daki ajansları geriden takip ediyor bu şehir. Hizmet kalitesi düşük olduğu için rekabet de çizgi altı diye adlandırılan ajansların arasında vuku bulmuş hep. Birkaç ajansın piyasının ipini göğüsediği bir ortam oluşmuş durumda denilebilir.

Bugün baktığımızda artık marka sahipleri dijital dünya hakkında daha bilinçli olmaya başladılar. Bu nedenle düşük kalitede hizmet artık kolay kolay barınabilecek gibi görünmüyor. Sorgulayan, teknolojiyi takip eden markalar olduğu için dijital pazarlama yöntemleri de gelişiyor. Gönül isterdi ki reklam ajansları marka sahiplerinin ufuklarını açsın ama şimdilik öyle olduğu söylenemez.

İzmir’de SEO

SEO hizmeti, yıllar içinde arama motorlarının gelişiminin de etkisiyle çok karmaşık bir hizmet olmuştur. Yöntemler sürekli gelişmiş, eski yöntemler bugün sıralamalara zarar verir olmuş, dün işe yarayanlar bir güncellemeyle artık işe yaramaz olmuştur. Bu nedenle sürekli güncel olmak da birçok hizmete oranla SEO konusunda çok daha değerli olmuştur.

İşte İzmir, güncel olma konusunda çok başarılı olamamış malesef. Güncel olan ve sürekli kendini geliştirenler ise başarısıyla geri kalan tüm İzmir’de parmakla göserilen kişiler olmuşlar. Tam da bu sebeplerden dolayı İzmir’de SEO’nun gelişiminin hala istenilen seviyeye gelemediğini düşünüyorum ben.

SEO Hizmetinden Beklentiler

Alınan hizmetlerden beklentiler her zaman yüksek olur. Sonuçta işin uzmanlarıyla çalıştığını kabul eden markalar da hizmetin başlangıcından itibaren hemen geri dönüşlerini almak isterler. Halbuki SEO operasyonları, stratejiler geliştirilen ve operasyonlar yapıldıktan sonra dönüşler beklenen bir hizmettir. Sabırla yapılır ve sürekli gözlemlenir.

Seonun gelişimi

Bu noktada markaları bilinçlendirme görevi de dijital reklam ajansına düşüyor. Özellikle ortak başarı hedefleri koydukları kişileri bilgisiz bırakmak hem yapılan operasyonları zorlaştırıyor hem de gelecek dönemlerde güven problemi yaratıyor. Bu da İzmir’de SEO’nun gelişimi için olumsuz bir etki yaratıyor.

Markaya Özel Stratejilerin Önemi

Dijital pazarlama çalışmalarında her markanın özel bir stratejisi olması gerekir aslında. Sosyal medyada her birinin özgün bir dili olmalı, hedef kitlelerini özenle belirlemeleri gerekir ve kampanyaları da bu bağlamda oluşturmalıdır. SEO’ya baktığımız zaman ise stratejiler çok daha önemlidir. O kadar çok ölçüm metriği vardır ki birkaç best practice dediğimiz kullanılagelmiş yöntemlerin arasından seçmece operasyonla başarı elde edilmiyor.

Markayı anlayan, fark yaratacak çalışmalar yapan uzmanlar öne çıktıkça İzmir’de SEO’nun gelişimi diğer şehirlerle rekabet edebilir hale gelebilir.

ArgeArt

2010 yılından bu yana birçok sektörden sayısız firmaya entegre web çözümleri sunan bir dijital reklam ajansıyız! Sektörde geçen bu 11 yılda onlarca firma, yüzlerce proje ve binlerce memnun müşteri kazandık. Birlikte çalıştığımız firmalar için mükemmel sonuçlar sağlayarak birlikte büyür ve gelişiyoruz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu