Warning: Use of undefined constant WP_DEBUG - assumed 'WP_DEBUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/argeartcom/public_html/blog/wp-config.php on line 59
PHP: Neden Temiz Kod? Spagetti Yazmanın Dezavantajları - Ücretsiz SEO ve Dijital Pazarlama - ArgeArt Blog
Bilgi Havuzu

PHP: Neden Temiz Kod? Spagetti Yazmanın Dezavantajları

Merhabalar, bugün sizlerle web sitesi tasarımında PHP veya farklı dillerde neden spagetti kod yazılmamalıdır bunu tartışacağız. Öncelikle spagetti kod nedir ? Çözümü nedir ? Nasıl bir yol izlemeliyiz ? Gibi konu başlıklarını cevaplayacağız.

Spagetti Kod Nedir ?

Spagetti kod geliştiricinin bir standart yerine kendi tarzında kod yazmasıdır. Dili öğrendiniz ve hiç bir standart kuralı dinlemeden kod yazmaya başladınız artık bir spagetti geliştiricisi oldunuz. Peki bunun neresinde sorun var diyorsanız yazılım kariyerinize başlamadan kendinizi bitirmiş oldunuz. Sebeplerini aşağıda detaylıca açıklıyorum.

Spagetti Kodun Zararları Nelerdir ?

Bir projeyi spagetti tarzında geliştirmeye başladınız ve büyük bir hata yaptığınız neden mi ?
Proje geliştirmeye devam ettikçe dolanmış kulaklıklar gibi örümcek ağı ile karşılaşacaksınız. Proje ile işiniz bitse bile sizden sonraki  geliştirici veya kendiniz algoritmaları ve fonksiyonları anlamakta zoruluk çekeceksiniz. Sizin ve sizden sonraki geliştirici için büyük bir külfet tabi ki bu sadece geliştiriciye değil müşteriye yansımaktadır. Müşteri projeye eklemeler yapacak ve siz veya başka bir geliştirici ana sistemi okuyamıyorsunuz, buda gerekli güncelleştirmeleri sağlayamayacağınız veya istenen geliştirmelerin uzun süreç alacağı anlamına gelmektedir. Bunun sonucunda müşteri sizinle tekrardan ticari ilişkiye girmekten çekinecektir ve tekrar aynı sorunlar ile karşılaşmamak için farklı bir geliştirici tercih edecektir buda sizin maddi kaynağınızı kaybetmeniz anlamına gelmektedir.

Çözümü Nedir ?

Çözümü ise uzakta aramanıza gerek yok. Global standartlarda proje geliştirmeniz ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz peki nasıl; Framework ile sorunu ortadan kaldırmak mümkün. Size tavsiyem ise bir Framework kullanmanız olacaktır. Framework ile hazır paketler kullanarak zamandan büyük bir tasarruf sağlayabilir bunun yanında ufkunuzun genişlemesi gibi ek avantajları bulunmaktadır.

Nasıl Bir Yol İzlemeliyim ?

Bir framework öğrenmeyi tercih ettiğinizi varsayıyorum. Framework farklı bir yazılım dili değildir kullandığınız dilin bir standartlarda olmasını ve hazır fonksiyonlar ile işinizi rahatlatmaktadır. Tabii ki framework sadece kolaylık için değildir aynı zamanda performans güvenlik gibi konularda da bir avantajdır.

Hangi framework seçmeliyim kafam karışıyor diyorsanız seçiminizi şunlara göre yapabilirsiniz, kullanan kişi sayısı, güncel mi, döküman sayısı ve tabii ki frameworkün sizin geliştireceğiniz proje için size uygun seçenekleri sunması gibi parametreler ile doğru framework seçmeniz mümkündür. Öğrenmek için ise teknolojinin faydalarından yararlanabilirsiniz. Google, Youtube ve Udemy vb. kanallardan bilgi edinerek hem Spagetti kod yazmaktan kurtulacaksınız hem de nesne tabanlı kodlama’ya (OOP) yakından bir göz kırpacaksınız.

 

Sizde yazılım dünyasında yeniyseniz ve bir framework seçiminde kararsız kaldıysanız aşağıdaki frameworklere göz atabilirsiniz;

1-) Laravel

2-) Codeigniter

3-) Symfony

Eray Tuğrul Gül

2009 yılında bilgisayarlara olan merakım ile kodlama öğrenmeye başladım. İlk önce C# daha sonra da PHP ve OOP MVC öğrendim (arada gerekli olan css ve html de öğrendim). Kendi geliştirmiş olduğum özgün scriptlerim ve kurumsal web sitesi, e-ticaret çözümleri üzerine araştırmalarımı ilerletmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu