Warning: Use of undefined constant WP_DEBUG - assumed 'WP_DEBUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/argeartcom/public_html/blog/wp-config.php on line 59
PHP PDO Kullanımı #1 - Ücretsiz SEO ve Dijital Pazarlama - ArgeArt Blog
Bilgi Havuzu

PHP PDO Kullanımı #1

Merhabalar, bir süredir herkes PHP nin yeni sürümlerinde mysql_ desteğini kestiğini bilmekte ve artık alternatifler aranmakta. PHP artık mysql_ için desteği tamamen kaldırdı ve tüm camia hızlı bir şekilde alternatiflere yönelmekte. Web sitesi tasarımında sizin de PDO hakkında bilmeniz gereken kilit kodları ve yapıyı da bu yazımda anlatmaya çalıştım.

Her ne kadar ayrıntılı kodlama bilgileri dijital reklam ajansları için uzak bir konu gibi görünse de web sitelerinin kaliteli olması ve kullanıcıya iyi bir deneyim sunabilmek için yazılım kanadında uzmanlığı geliştirmekte fayda var.

PDO Kodu

PDO ile mysql bağlantısı ve veritabanı seçme:

 

$dsn = ‘mysql:host=localhost;dbname=VT ADI;charset=utf8′;
$host = “localhost”;
$user = ‘root’;
$password = ”;

Yukarıdaki kod parçacığı ile veri tabanı bilgilerini değişkenlerimize atayabiliriz. Sonrasında ise try-catch ile vertabanıyla bağlantı sağlanması gerekiyor.

 

try {
$db = new PDO($dsn, $user, $password);
} catch (PDOException $e) {
echo ‘Bağlantı Başarısız. ‘ . $e->getMessage();
}

Mysql bağlantısını $db değişkenine aktarılması işlemi tamamlanmış oldu.. Bundan sonraki mysql işlemlerimizi artık hep $db-> kullanarak yapabileceğiz.

PDO ile Tabloya veri ekleme INSERT INTO kullanımı :

 

$query = $db->prepare(“INSERT INTO tablo SET
alan1 = ?,
alan2 = ?”);
$insert = $query->execute(array(
“3”,
“1”
));
if ( $insert ){
$last_id = $db->lastInsertId();
}

Burada $query ile PDO sorgusu nasıl hazırlanır, onu görüyorsunuz. $db->prepare ile yapılacak işleminin sisteme belirtilmesi gerekiyor. Biz burada INSERT INTO diyerek sisteme tabloya veri ekle dedik ve tablomuzu seçerek tablodaki veri eklenecek alanları belirttik.

$insert komutu ile alanlara girilecek verileri $query-> kullanarak önceki hazırladığımız veri ekleme işlemini execute ile tamamlayarak verileri tabloya girdirdik.

if işlemiyle veri tabloya başarıyla eklenmiş ise olur da işinize yarar diye $last_id değişkeni oluşturup tabloya son girilen değerin auto increment sütunundaki idsini almak gerekir.

Sırada veri silme güncelleme ve satır sayımı(num_rows) var.

Öncelikle tablodan bir veri silme işlemini gösterelim;

 

$delete = $db->exec(“DELETE FROM tablo WHERE koşul=koşul”);

kodu ile tablomuzdan koşulları sağlayan veriyi siliyoruz. Aslında burada mysql_ komutundan tek fark $db->exec kullanmamız. Bunu normalde mysql_ komutu ile de yapabiliriz ancak bunun için ekstradan bir fonksiyonlar dizisine ihtiyaç olacak.

Veri Güncelleme yapmak için ise;

 

$query = $db->prepare(“UPDATE tablo SET
alan1 = :alan1
WHERE kosul= :kosul”);
$update = $query->execute(array(
“alan1veri” => $alan1Veri,
“kosul” => $kosul
));

Burada ise verileri veri tabanında güncellerken daha farklı bir yöntem kullandık. SQL komutu içerisinde array ile dizileri kullanarak verilerimizi güncelleştirdik. Gördüğünüz gibi PDO ile bir çok fonksiyonu kullanmak mümkün. Ayrıca bunları yaparken ekstradan kendi fonksiyonlarınızı oluşturmanıza gerek yok.

Şimdi ise tablodaki veri sayısını öğrenmeye bakalım;

 

$sayi = $db->query(“SELECT COUNT(*) FROM tablo”)->fetchColumn();

Şimdilik bu kadar sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Eray Tuğrul Gül

2009 yılında bilgisayarlara olan merakım ile kodlama öğrenmeye başladım. İlk önce C# daha sonra da PHP ve OOP MVC öğrendim (arada gerekli olan css ve html de öğrendim). Kendi geliştirmiş olduğum özgün scriptlerim ve kurumsal web sitesi, e-ticaret çözümleri üzerine araştırmalarımı ilerletmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu