Warning: Use of undefined constant WP_DEBUG - assumed 'WP_DEBUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/argeartcom/public_html/blog/wp-config.php on line 59
SEO Nedir? Benim SEO Tanımım - Ücretsiz SEO ve Dijital Pazarlama - ArgeArt Blog
SEO

SEO Nedir? Benim SEO Tanımım

Merhabalar, Argeart’ın kapısından girdiğim anda ilk olarak kendi SEO tanımımı yaparak bir yazı oluşturmayı düşündüm. Herkesin özgün SEO stratejisi oluyor da neden kendi SEO tanımı olmasın ki? Nasıl uzak doğuda en iyi savaşçılar, kendi savaş kelimelerini yaratıyorlarsa ben de kendi SEO tanımımla size ve İzmir’de SEO sektörüne merhaba diyeceğim.

SEO Nedir?

SEO; arama motorlarıyla iletişim kurma sanatıdır.

Evet aslında benim için bu kadar kolay bir cümleden oluşuyor bu çalışmalar. Her ne kadar cümle çok basit görünse de iletişim bile başlı başına çok derin bir mevzu. İnsanlar iletişim uzmanı olmak için üniversiteler bitiriyor, kurslara gidiyor, sertifikalar alıyorlar. Kısacası bizim gibi aynı dili konuşan kişilerle iletişim kurmak için birçok yatırım yapmak gerekiyor.

Arama motorlarıyla iletişim kurmak için ise daha geniş çaplı yatırımlar yaparken aynı zamanda çok da hızlı olmak gerekiyor. Çünkü onlar her geçen gün gelişiyor, her gün en doğru sonuçlar için algoritmalar geliştiriyorlar. Ayrıca sadece söz ve yazı, iletişim kurmak için yeterli olmuyor. Aynı zamanda kodlara da ihtiyaç duyuyoruz.

web sitesi kodları

Arama Motorlarıyla İletişim Nasıl Kurulur?

Arama motorlarının hangi mantıklı çalıştığını tanımlayarak başlayalım:

Kullanıcılar internet ortamında, ihtiyaçlarını karşılamak için aramalar yaparlar. Henüz sesli arama teknolojisi pek yaygınlaşmadığı için anahtar kelimelerle yapılan aramalar daha yoğun tabii. Yapılan arama, kullanıcının niyetini belli etmektedir. Arama motorları da kullanıcının niyetini anlayıp, onların karşısına en doğru sonucu çıkarmayı amaçlamaktadırlar.

Arama motorlarının amacı, kullanıcıların karşısına tam olarak ihtiyacını karşılayacak web sitesini çıkarmaktır.

Demek ki neymiş? Bizler arama motorlarının isteklerini yerine getirmeye çalışıyoruz, arama motorları da kullanıcıların isteklerini yerine getirmeye çalışıyor. O zaman SEO’yu “Kullanıcı Odaklı Geliştirmeler” olarak tanımlarsam yanlış bir tanım yapmış sayılmam.

SEO İle Kullanıcılara Hitap Edin

Mutlu Kullanıcılar

İnsanlar çok hızlı gelişen mikroorganizmalar. Baskı makinelerinin icadından sonra ne kadar da hızlı geliştik öyle değil mi? Bir de internetin icadıyla her şey çok daha hızlı hale geldi çünkü inanılmaz bir bilgi akışı var.

Gelişen toplumun beklentileri de gelişiyor. Doğru içerik olsun, beni bekletmesin, kafamı karıştırmasın, yazılar okunur olsun vs derken kullanıcı olarak adlandırdığımız insanların bir web sitesinden beklentilerinin ardı arkası kesilmemeye başladı.

Arama motorları da kullanıcıların beklentileri doğrultusunda en doğru siteyi onlara sunmak istediği için SEO dediğimiz operasyonların hacmi genişlemeye devam etti.

Bazılarına göre bugün sitelerin sıralamasını etkileyen ortalama 200 SEO faktörü vardır.

Toparlamak gerekirse;

Arama motorları, kullanıcıların web sitelerinde geçirdikleri zamanın ardında bu tecrübelerinden memnun ayrılmaları için uğraşıyorlar. Kullanıcıların memnuniyetlerini de alışkanlıklarına göre ölçüyorlar. Aslında birçoğumuzun kendi tecrübelerinden yararlanabileceği bir nokta. Sayfa açılırken çok beklemek istemeyiz, alakasız bir siteye giriş yapmak istemeyiz, sürekli bölünen bir web sayfası deneyimi yaşamak istemeyiz gibi içgörülere bizler de sahibiz. Yani kısacası web tasarımı, bir sayfanın dijital ortamda açılması ve bilgi vermesinden ibaret değildir. Bu şekilde görülmemelidir.

Başa dönecek olursak, SEO iletişimin verilerle kurulduğu halidir. Arama motorları bize web sitemizin verilerini ölçmemizi önerir. Bu verilerle kullanıcıları mutlu edecek geliştirmeler yapmamızı bekler. Bizler geliştirmeleri yaptıktan ve kullanıcıyı mutlu ettikten sonra da arama motorları bizi ödüllendirir. Bu da sıralamada üst sıralara yükselerek ortaya çıkar.

ArgeArt

2010 yılından bu yana birçok sektörden sayısız firmaya entegre web çözümleri sunan bir dijital reklam ajansıyız! Sektörde geçen bu 11 yılda onlarca firma, yüzlerce proje ve binlerce memnun müşteri kazandık. Birlikte çalıştığımız firmalar için mükemmel sonuçlar sağlayarak birlikte büyür ve gelişiyoruz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu