Warning: Use of undefined constant WP_DEBUG - assumed 'WP_DEBUG' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/argeartcom/public_html/blog/wp-config.php on line 59
Site Harıtası Nedir? Ne İşe Yarar? - Ücretsiz SEO ve Dijital Pazarlama - ArgeArt Blog
SEO

Site Harıtası Nedir? Ne İşe Yarar?

Nasıl nefes almak için öncelikle ağzımıza ve burnumuza ihtiyacımız varsa, SEO çalışmaları yapmak için de site haritasına ihtiyacımız var. Havayı içimize çekmek için kullandığımız organlar gibidir site haritası. Google botlarına rehberlik eder.

Site Haritası Nedir?

Tanıştırayım, web sitesinde bulunan sayfaları .xml formatında derleyen dosyadır kendisi. Yani kısaca sitede sayfaların listesidir site haritası. Arşiv görevini üstlenen bu dosya tabi ki kullanıcılara hitap etmiyor. SEO çalışmalarının temelini oluşturan dosya, Google botları için oluşturulur. Botlar web sitesinde kaç sayfa olduğunu, bu sayfaların önem derecesini ve son güncellenme tarihini site haritasını kontrol ederek öğrenirler.

Ne İşe Yarar Site Haritası?

Google botlarının görevi, web sitesinin sayfalarını taramak ve indekslemektir. Bu botlar web sitesine geldiğinde sayfaları kontrol eder ve indeksler. İndeks sonucunda ise sayfa, Google aramalarında bir sıralamada yer alır. Site haritasının temel avantajı, botların siteyi kolaylıkla taramasını sağlamaktır. Böylece site daha hızlı taranı, hızlı taranan site daha hızlı indekslenir.

Hızlı indekslenmesi ne demek?

SEO’ya yabancı olanlar için kısaca hızlı indekslenmenin ne demek olduğundan bahsedeyim. Web sitesine bir içerik eklediğimizde, bu içerik hemen Google aramalarında yer almaz. Öncelikle botların siteye gelip taraması ve siteyi indekse alması gerekir. Sonra sayfanın anahtar kelimesine ve rekabete göre arama sonuçlarında bir sıralamaya yerleşir.

Sayfa hızlı indeklendiğinde botlar siteyi daha sık ziyaret eder. Gündemdeki konularla ilgili içerik rekabetinde indeks hıznın değeri ortaya çıkar. Rakiplerin sitesinin botlar daha sık ziyaret ediyorsa, rekabette olunan kelimelerde zamanla öne geçme şansları da artar. Deneme yanılma yöntemiyle rekabette avantaj elde edebilirler.

Site Haritası Botlara Neleri Gösterir?

site haritası örnek

• Sayfanın linki

• Son güncelleme tarihi

• Sayfa önceliği (0 ile 1 arası)

• Değişiklik aralığı

Kısacası botlara hangi sıklıkla gelip sayfayı ziyaret etmeleri gerektiğini ve sayfanın site yapısındaki önemini açıklıyoruz.

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Site haritası oluşturmak için bir yazılım desteğine ihtiyaç yoktur. Çünkü bizim için bu işlemi yapan online uygulamalar var. Google’da “site haritası oluşturma” araması yaptığınızda bile karşınıza 10’larca site haritası oluşturucu çıkacak. Bir örneği buraya bırakıyorum.

Nasıl Dizine Eklenir?

.xml dosyası olarak oluşturduğunuz site haritasını web sitesi dosyalarından public.html’in içine eklemek yeterli olacak.

Wordpress siteler içinse eklentiler bulunmakta. Google XML Sitemap güncel olarak en çok kullanılan eklenti. Fakat araştırmalara devam etmekte fayda var.

Search Console’a eklemeyi unutmayın!

Search Console’a giriş yaptığınızda sol menüdeki seçenekleri göreceksiniz.

 

search console site haritası

Açılan sayfada, yeni bir site haritası ekleyebileceksiniz. Dosya adını, uzantı olarak yazıp gönderidiğinizde site haritası sağlıklı bir şekilde Search Console‘a eklencek.

Ve tebrikler! SEO için temel adımı birlikte atmış olduk.

Bir diğer SEO çalışması olan Robots.txt‘nin önemi ve kullanımını da incelemekte fayda var. O dosya da botların gezmesini istemediğimiz sayfaları belirtmemizi sağlıyor.

Site haritalarınızı benime paylaşmaya ne dersiniz?

ArgeArt

2010 yılından bu yana birçok sektörden sayısız firmaya entegre web çözümleri sunan bir dijital reklam ajansıyız! Sektörde geçen bu 11 yılda onlarca firma, yüzlerce proje ve binlerce memnun müşteri kazandık. Birlikte çalıştığımız firmalar için mükemmel sonuçlar sağlayarak birlikte büyür ve gelişiyoruz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu